Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Linki społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

12 października: Spotkanie z chińskimi pisarzami

12 października: Spotkanie z chińskimi pisarzami

Już w najbliższą sobotę, 12 października, o godz. 10:00 w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Krakowie odbędzie się spotkanie z gośćmi ze Stowarzyszenia Pisarzy Chińskich.

Nasi goście są laureatami Nagrody Literackiej im. Lu Xuna, autorami opowiadań ze zbioru pt. „Siedmiopiętrowa pagoda. Antologia opowiadań współczesnych pisarzy chińskich”, wydanego przez Wydawnictwo Dialog. 
 
Wydarzenie ma charakter otwarty. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych! To jedna z niewielu okazji, żeby dowiedzieć się, jak wygląda życie pisarza w Chinach, jakie są w tym kraju nakłady książek czy dopytać, skąd biorą pomysły na swoje prace. 
 
Spotkanie odbędzie się w siedzibie IK w Krakowie, ul. Oleandry 2A, III piętro, sala 3.04 (aula), o godz. 10:00
 
 Informacje o pisarzach:
 
Huang Yongmei 黄咏梅 urodziła się w Wuzhou, w prowincji Guangxi w 1974r., a obecnie mieszka w Hangzhou. Jest najmłodszą członkinią stowarzyszenia pisarzy w Guangxi i jedną z najważniejszych chińskich pisarek młodego pokolenia. Jej najbardziej znane prace publikowane były w różnych literackich magazynach, m. in. w Huacheng i Zhongshan. Wśród jej opowiadań znajdują się "Niewidzialny login", "Młody mistrz" i "Zoutian". Jest laureatką 7 edycji  Nagrody Literackiej im. Lu Xuna. 
 
Zhang Chu 张楚 urodził się w Hebei w 1974r. Jego opowiadania były publikowane w najważniejszych magazynach Chin oraz w antologiach. Należą do nich Siedem piór feniksa", "Panna Dziki Słoń" i "Historia miłosna kobiety w średnim wieku". Jest lauratem nagrody Lu Xuna oraz wielu innych, a jego prace przetłumaczone zostały na m. in. angielski, francuski, japoński, koreański, niemiecki, hiszpański i inne języki.
 
Ma Jinlian 马金莲 to pisarka pochodząca z grupy etnicznej Hui, urodzona w Xiji, w prowincji Ningxia, w 1983r. Pracę zawodową rozpoczęła jako nauczyciela w szkole podstawowej, a później pracowała w administracji wsi. Literaturą zajęła się w 2000r.; jej prace opublikowało ponad 0 magazines, a niektóre z nich trafiły do rocznych antologii. Wiele z tych prac zostało już przetłumaczonych na inne języki. Opublikowała zbiory opowiadań (m. in. "Śnieg ojca" i "Długa rzeka") i powieści: "Malanhua" czy "Dzieci liczące gwiazdy". Jest członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Chińskich i wykładowczynią w Lu Xun Research Institute. 
 
Zhu Hui 朱辉, urodzony w 1963r. jest zawodowym pisarzem, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy w Jiangsu i redaktorem naczelnym pisma "Yuhua". Do jego prac należą m. in. "Biała czaszka", "Bóg wie", opublikował też antologie opowiadań "Czerwone usta, białe zęby" i "Jestem o rzut kamieniem od ciebie". Zdobył wiele nagród literackich, w tym, w 7 edycji konkursu Lu Xuna, nagrodę za opowiadanie "Siedmiopiętrowa pagoda".
 
Ye Zhou 叶舟, poeta, pisarz i scenarzysta, urodził się w Gansu w 1966r. Po ukończeniu studiów w Lanzhou podjął pracę jako profesor i dziennikarz. Jego prace, zarówno poezja jak i proza,  były publikowane w wielu magazynach literackich. Nagrodę Lu Xuna w 2014r. otrzymał za opowiadanie "Pokój w moim namiocie".