Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Linki społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Instytut Konfucjusza w Krakowie wspiera walkę z koronawirusem

Instytut Konfucjusza w Krakowie wspiera walkę z koronawirusem

Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ „Instytut Konfucjusza w Krakowie” po raz kolejny zaangażowało się w pomoc w walce z pandemią koronawirusa i przekazało Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie środki ochrony osobistej.

Wszyscy widzimy, że polskie szpitale od kilku miesięcy walczą w obliczu zagrożenia COVID-19. W obecnej sytuacji sam zakup sprzętu ochronnego oraz medycznego bywa dla szpitali potężnym wyzwaniem. Instytut Konfucjusza w Krakowie  i jego chińscy partnerzy wiedzą jak ważne jest  wsparcie dla służby zdrowia, dlatego ofiarowali Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Krakowie środki ochrony osobistej w postaci maseczek, gogli oraz kombinezonów. 
 
Materiały ochronne zostały pozyskane dzięki inicjatywie oraz ogromnemu zaangażowaniu chińskiego dyrektora Instytutu Konfucjusza w Krakowie, pana Hana Xinzhonga, Confucius Institute Headquarters (Hanban) oraz naszej partnerskiej uczelni, Beiwai. To właśnie Pekiński Uniwersytet Języków Obcych zorganizował środki na zakup tak potrzebnego w Polsce wyposażenia medycznego. 
Szpital Uniwersytecki w Krakowie pełni funkcję szpitala zakaźnego jednoimiennego i od marca przyjmuje pacjentów z objawami z COVID-19, dlatego jego pracownicy to osoby z pierwszej linii frontu walki z pandemią. To lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy laboratoriów, którzy codziennie muszą zmagać się z trudami walki z koronawirusem. Są najbardziej narażoną grupą, dlatego żeby ratować życie i zdrowie innych osób, personel medyczny sam musi być zdrowy i czuć się bezpiecznie podczas wykonywania swoich służbowych obowiązków, a nie da się tego osiągnąć bez odpowiednich środków ochrony osobistej. 
W piątek 3 lipca 2020 w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyło się symboliczne przekazanie części środków ochronnych przeznaczonych dla personelu medycznego. W wydarzeniu uczestniczyli: prof. dr hab. Adam Jelonek, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz dr Bogdan Zemanek, dyrektor CJiKCh UJ „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.