Aktualności w Instytucie Konfucjusza

więcej o Konferencja Instytutów Konfucjusza w Pekinie

Poland – China. Art And Cultural Heritage

04.11.2013
Poland – China. Art And Cultural Heritage, edited by Joanna Wasilewska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2011

The book documents an exceptional event – the first conference joining Polish and Chinese art historians, organized by the Polish Society of Oriental Art, now the Polish Institute of World Art Studies in Warsaw and Confucius Institute of Jagiellonian University in 2009. The outcome of this meeting is a collection of texts covering various topics. They include syntheses of different periods and phenomena through the history of Polish and Chinese art; the rarely investigated matters of the artistic contacts between both countries, especially as researched and presented from the Chinese point of view; and the reflections on affinities and common tendencies in modern and contemporary art of China and Poland.
więcej o Poland – China. Art And Cultural Heritage

Powtórzenie i falsyfikat w malarstwie chińskim

04.11.2013
Marcin Jacoby, Powtórzenie i falsyfikat w malarstwie chińskim, wyd. Trio / Instytut Konfucjusza w Krakowie / Polskie Stowarzyszenie Sztuki Orientu, Warszawa 2009

Książka wydana w serii Cywilizacja Państwa Środka.
Książka Marcina Jacobiego to przekrojowe opracowanie śledzące chińskie podejście do malarskich kopii, stylizacji i falsyfikatów na przestrzeni wieków. Szczegółowa analiza ponad sześćdziesięciu chińskich tekstów źródłowych (głównie traktatów malarskich) z wieków V-XIX, w połączeniu z szeroką bibliografią obejmującą najnowsze publikacje chińsko- i zachodniojęzyczne, czyni to studium wyjątkowym zarówno, jeśli chodzi o jego tematykę, jak i zakres.
więcej o Powtórzenie i falsyfikat w malarstwie chińskim