Aktualności w Instytucie Konfucjusza

Piątkowy wieczór z madżongiem

15.12.2014
Chinese cuisine, jasmine tea, rice cookies and another xiaochi and Chinese music accompanied by clacking mahjong dices– mahjong evening in Confucius Institute gripped so many guests that we decided to organise such meetings more frequentlyDobra chińska kuchnia, herbata longjing i jaśminowa, ryżowe słodko-słone ciasteczka i inne xiaochi przywiezione prosto z Pekinu, w tle chińska muzyka – a na pierwszym planie stukot kości do madżonga. Tak wyglądał piątkowy wieczór 17 grudnia 2010 roku w Instytucie Konfucjusza. Na Radziwiłłowską zawitali goście, nie tylko nasi kursanci – tak liczni, że nie byliśmy ich w stanie pomieścić przy stołach do gry. Ze względu na duże zainteresowanie będziemy częściej organizować takie spotkania.
więcej o Piątkowy wieczór z madżongiem

09.01.2014
więcej o 2010

22.04.2016
więcej o Archiwum

Konferencja Instytutów Konfucjusza w Pekinie

07.11.2013
więcej o Konferencja Instytutów Konfucjusza w Pekinie

Poland – China. Art And Cultural Heritage

04.11.2013
Poland – China. Art And Cultural Heritage, edited by Joanna Wasilewska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2011

The book documents an exceptional event – the first conference joining Polish and Chinese art historians, organized by the Polish Society of Oriental Art, now the Polish Institute of World Art Studies in Warsaw and Confucius Institute of Jagiellonian University in 2009. The outcome of this meeting is a collection of texts covering various topics. They include syntheses of different periods and phenomena through the history of Polish and Chinese art; the rarely investigated matters of the artistic contacts between both countries, especially as researched and presented from the Chinese point of view; and the reflections on affinities and common tendencies in modern and contemporary art of China and Poland.
więcej o Poland – China. Art And Cultural Heritage