Comiesięczne warsztaty dla dzieci klas 1-3 "Smocza godzina"

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na warsztaty dotyczące kultury Chin. W trakcie godzinnych spotkań polscy i chińscy prowadzący przedstawią wybrane aspekty kultury Państwa Środka, a w czasie licznych zabaw ruchowych oraz warsztatów manualnych poświęconych wybranym tematom uczestnicy nauczą się również paru słów i zwrotów po chińsku.

WSTĘP WOLNY

Czas trwania: 12:30- 13:30

Miejsce: Sala Malinowa Instytutu Konfucjusza w Krakowie, ul. Radziwiłłowska 4

Terminy najbliższych spotkań:

 

20 stycznia 2018 - Spotkanie poświęcone tradycjom Święta Wiosny. 
Dzieci odkryją różnice pomiędzy obchodami Nowego Roku w Polsce i w Chinach, dowiedzą się dlaczego święto to nazywane jest również Świętem Wiosny oraz poznają związaną z nim legendę. Nauczą się także składać życzenia po chińsku, a następnie wykonają ozdoby przynoszące szczęście i pomyślność.

12-16 lutego 2018 - cykl warsztatów "Ferie ze smokami" (zajęcia odpłatne

21 kwietnia 2018 - Yin i yang, czyli szczypta filozofii chińskiej 
Zajęcia poruszające szeroki temat postrzegania świata przez chińskich uczonych - od znaczenia wszechobecnego symbolu yin-yang, przez teorię 5 żywiołów, aż do złotych myśli najsłynniejszego chińskiego filozofa - Konfucjusza. Zastanowimy się również na ile są one obecne w różnych aspektach życia we współczesnych Chinach. Jak zwykle - nie zabraknie zadań plastycznych oraz ruchowych.

26 maja 2018 - Chiński pejzaż - o krajobrazach, które można podziwiać w Chinach 
W maju wyruszymy w podróż po najpiękniejszych zakątkach Państwa Środka, tych znanych z filmów, a także tych nieco mniej dostępnych. Przyjrzymy się niezwykłym roślinom i zwierzętom, które możemy tam zobaczyć, by w końcu odnaleźć te cuda natury w malarstwie i poezji. Na koniec każdy uczestnik wcieli się w rolę chińskiego malarza i postara się przenieść ulubiony pejzaż na papier.

16 czerwca 2018 - Moda w Chinach 
Jakie piękne ubrania i przedmioty powinniśmy kojarzyć z Państwem Środka? Na czerwcowym spotkaniu przyglądniemy się jak zmieniały się stroje i akcesoria noszone w Chinach, do czego służyły, czym były ozdabiane, jak również poszukamy inspiracji dawnym ubiorem we współczesnej modzie. Wspólnie stworzymy własne mini-wachlarze i zaprojektujemy ubranie w stylu mieszkańców dworu cesarskiego.

Tematyka dotychczasowych spotkań:

Tai-chi i chińska "zośka" - zajęcia w plenerze

„Kto mieszka w Chinach”. W trakcie zajęć uczestnicy poznają kilka ciekawostek o geografii i mieszkańcach Państwa Środka aby przekonać się jak barwnym i różnorodnym narodem są Chińczycy.

„Tajemnice chińskich znaków”. Godzina poświęcona historii pisma chińskiego i jego ewolucji na przestrzeni wieków pokazujących, że chińskie znaki nie są wcale takie trudne i tajemnicze jak mogłoby się wydawać. Będzie również okazja do spróbowania jak kaligrafuje się pędzlem i tuszem.

„Czy to się je pałeczkami?” . Warsztaty o chińskiej kuchni i nietypowych potrawach, które można znaleźć w poszczególnych miastach, zakończone nauką jedzenia pałeczkami. Uczestnicy dowiedzą się również jak nazwać i kupić wybrane towary z chińskiego targu.

Wstęp wolny.

Dzieci należy zgłaszać pisząc na adres instytut.konfucjusza@uj.edu.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 12 421 10 61.

Data opublikowania: 07.03.2017
Osoba publikująca: Katarzyna Włodarczyk