Partnerzy Medialni

 

 

 

 

 

Poranki z Pandą

Poranki z Pandą są comiesięcznymi spotkaniami z kulturą chińską, przeznaczonymi dla dzieci w wieku przedszkolnym. W 2013 roku Poranki zostały nagrodzone Złotymi Słonecznikami, przyznawanymi przez CzasDzieci.pl. Jest to nagroda za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w kategorii "Język". Uzasadnienie Jury było następujące: "Za atrakcyjną, ciekawą i przyjazną formę wprowadzania najmłodszych w świat kultury żywego słowa i komunikacji. Wspaniała inicjatywa, która łączy w sobie niemal wszystkie kategorie. To nie tylko nauka podstaw języka obcego dla maluchów, ale szeroki wachlarz propozycji obejmujący warsztaty twórcze, zajęcia plastyczne i muzyczne. A wszystko w atmosferze zabawy, wciągającej wszystkich, bez względu na wiek." Natomiast rodzice chwalili nas tak: "Siłą entuzjazmu i niespożytej energii załoga Instytutu Konfucjusza oraz zespół wolontariuszy pomysłowo stara się przybliżyć maluchom odległy świat Orientu. Czego tam w tym roku nie było: i smoki, i pandy i egzotyczne stroje. Zabawy było w bród!"

Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie dziecka drogą mejlową (info(at)instytutkonfucjusza.pl) lub telefonicznie 12-421-10-61.

Uwaga: prosimy o przynoszenie obuwia na zmianę.

Zasady opieki nad dziećmi podczas spotkań z cyklu "Poranek z Pandą"

Terminy i tematyka Poranków z Pandą

Najbliższe Poranki z Pandą:

  • 14 października 2017
    Zajęcia poświęcone chińskim aktywnościom na świeżym powietrzu, czyli tai-chi oraz chińskiej "zośce": Spotkanie odpowiednio o godz. 11:00 na parterze budynku IK, ul. Radziwiłłowska 4. Zajęcia odbędą się na Plantach, w altance w pobliżu Teatru Słowackiego. Prosimy, aby dzieci ubrały się wygodnie, w stroje umożliwiające aktywność fizyczną.
  • 18 listopada 2017
  • 9 grudnia 2017
  • 20 stycznia 2018

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania z serii "Poranek z Pandą" - wprowadzimy naszych małych gości w niezwykłą przygodę jaką bedzie odkrywanie kultury, jezyka i obyczajów, związanych z Chinami.

Warsztaty dla dzieci w wieku 3-6

WSTĘP WOLNY

Czas trwania: 1100- 1200

Miejsce: Sala Malinowa Instytutu Konfucjusza w Krakowie, ul. Radziwiłłowska 4

Dzieci można zgłaszać pisząc na adres instytut.konfucjusza@uj.edu.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 12 421 10 61.

Prosimy o zabranie obuwia na zmianę.

Tematy poprzednich spotkań w cyklu Poranki z Pandą

Cykl "Podóżujemy po Chinach":
Spotkanie z pandami w Chengdu
O chińskiej herbacie w Yunnanie (z tradycyjnym pokazem parzenia herbaty)
Mikołajki w zimowej stolicy Chin - Harbinie
Chiński Nowy Rok w Pekinie
Xi'an i Armia Terakotowa
Wielki Mur Chiński i sztuka chińska
Szanghaj i chińskie jedzenie
Mongolia Wewnętrzna i stepy

Muzykowanie po chińsku
Dzieci poznały ciekawoskik dotyczące chińskiej muzyki, będą mogły posłuchać dźwięków z Kraju Środka, a także wykonać własne instrumenty. Przewidziane zostały też zabawy ruchowe oraz nauka słówek.

Spotkanie z mniejszościami etnicznymi Chin
Na spotkaniu dzieci przekonały się, jak różnorodnym i barwnym narodem są Chińczycy. Wśród zaplanowanych atrakcji znalazły się między innymi: prezentacja różnych mniejszości etnicznych oraz ich kultury, dużo zabaw i tańców oraz zaprojektowanie własnego stroju etnicznego.

Pandowe święta
Tematyką tego spotkania były miłe wszystkim dzieciom zima, święta i prezenty. Maluchy dowiedziały się, jak Chińczycy spędzają święta, nauczyły się kilku słówek po chińsku, które przydadzą się, gdy zawita do nich Mikołaj prosto z Chin!

Chiński Nowy Rok
Zamiast typowego Poranku z Pandą w styczniu zaprosiliśmy na obchody Chińskiego Nowego Roku - w Auditorium Maximum w godz. 13:00-17:00

Chińskie wynalazki
Maluchy dowiedzziały się, jakie są najsłynniejsze chińskie wynalazki. Wśród zaplanowanych atrakcji było dużo ruchu i dobrej zabawy, a także nauka kilku chińskich słów.

Fascynująca podróż Jedwabnym Szlakiem
Dzieci odbyły niezapomnianą wędrówkę śladem Jedwabnego Szlaku. Dowiedziały się, dlaczego był on tak ważny dla Chin, czym handlowali kupcy oraz jakie zagrożenia na nich czyhały. W takiej podróży nie ma chwili na nudę!

Gry i zabawy
Dzieci dowiedziały się, w co bawią się ich rówieśnicy w Chinach i mogły same spróbować niektórych gier. Poznały także najpopularniejsze sporty Kraju Środka. Nie zabrakło również nauki słówek i wspaniałej atmosfery!

Operowy Poranek z Pandą
Tematem spotkania była chińska opera i teatr. Dzieci mogły zobaczyć, jak kolorowo jest na scenie, co robią aktorzy i jakie noszą stroje. Zaprojektowały swoją własną maskę i rekwizyt sceniczny. Oprócz tego poznały kilka przydatnych zwrotów w języku chińskim.

Panda w ogrodzie
Chiński ogród jest miejscem bardzo pięknym, a oprócz tego fantastycznie nadaje się do zabawy. Dzieci dowiedziały się, co się w nim znajduje oraz będą mogły zrobić własny mini-ogródek.

Sztuka Chin 
Przedstawienie chińskiej sztuki - o
d ceramiki do malarstwa.

O chińskiej herbacie
Dzieci poznały ciekawostki dotyczące chińskiej herbaty, a nawet spróbowały ją podczas tradycyjnej ceremonii herbacianej.

Zwierzęta Chin
Jakie zwierzęta, poza pandami, zamieszkują Chiny? To właśnie chińskiej faunie poświęcony był ten Poranek. 

Chińska kuchnia 
Czy wszyscy Chińczycy kochają ryż? Jak wyglądają odmiany kuchni w różnych regionach Chin? Dzieci nauczyły się również, jak posługiwać się pałeczkami.

Przydatne materiały

Materiały przydatne do powtórek języka chińskiego z dziećmi uczestniczącymi w "Porankach z Pandą" w Instytucie Konfucjusza:

Piosenka "Liang zhi lao hu" - o dwóch starych tygrysach, które biegną szybko, jeden nie ma oka, jeden nie ma ogona, bardzo to dziwne!

Link do materiału wideo