Skip to main content

22-26 stycznia: Tygodniowe warsztaty kaligrafii

W tygodniu od 22 do 26 stycznia serdecznie zapraszamy wszystkich na warsztaty kaligrafii z panem Gao Xuan – współautorem podręcznika do nauczania kaligrafii od podstaw.

Lekcje nie stanowią cyklu, na każdej będziemy ćwiczyć odrębne umiejętności, nie jest więc obowiązkowa obecność na wszystkich zajęciach. Uczestniczący mogą dokonać wyboru i wziąć udział w tej lekcji/lekcjach, która najbardziej ich interesuje.

Warsztaty składają się z 4 odrębnych lekcji, podczas których poznacie Państwo osiem styli kaligrafii chińskiej, będziecie mogli poćwiczyć właściwą posturę siedzącą i stojącą przy pisaniu, a także jak poprawnie używać nadgarstka i pędzla.
 
1 lekcja (poniedziałek 22.01 godz. 15:00–16:30): Zaczniemy od powiedzenia nieco o historii i ewolucji znaków chińskich, pokazując na przykładach (pisanych przez Pana Gao) wszystkie style chińskiej kaligrafii. Przejdziemy potem do właściwej postury siedzącej i techniki trzymania pędzla, by następnie nauczyć się i poćwiczyć pisanie podstawowych kresek.

2 lekcja (wtorek 23.01 godz. 18:00–19:30): Powiemy o materiałach używanych w kaligrafii chińskiej. W zależności od potrzeb wykorzystywane są bowiem różne rodzaje papieru, a także różne pędzle (największe mają ponad metr długości). W części praktycznej na przykładzie prostych znaków, ćwiczyć będziemy prawidłową posturę siedzącą i stojącą, a także jak pracować nadgarstkiem, by ruchy były płynne, a znaki proporcjonalne. 

3 lekcja (czwartek 25.01 godz. 12:30–14:00): Skupimy się na dobrze znanym znaku 永, jednak poznamy jego wygląd i proporcje we wszystkich 8 stylach. W części praktycznej będziemy się starali ich nauczyć. 永 jest najważniejszym znakiem do przyswojenia dla początkujących, ale napisanie go w innych stylach może być ciekawym wyzwaniem dla tych, którzy już dobrze go znają. Pan Gao poświęci uwagę każdemu uczestnikowi z osobna, służąc niezbędnymi wskazówkami.

4 lekcja (piątek 26.01 godz. 18:00–19:30): Wychodząc od znaku 永 omówimy poszczególne metody używania pędzla. Następnie, nawiązując do Chińskiego Nowego Roku, nauczymy się pisać znak 福. Pod koniec każdy dostanie czerwony zdobiony papier, by napisać na nim znak 福 i – w myśl chińskiej tradycji – zapewnić w ten sposób dobrobyt sobie i swoim bliskim.

Pan Gao Xuan zajmuje się kaligrafią od szóstego roku życia. Prowadzi liczne warsztaty dla uczniów z całego świata. Jego pasją jest również malarstwo chińskie. Regularnie wystawia swoje prace w Pekinie w Muzeum sztuki współczesnej, współpracuje też z pekińskim teatrem tańca. Jest także współautorem podręcznika do kaligrafii.

Warsztaty są bezpłatne, ze względu na ograniczoną liczbę miejsce obowiązują zapisy na każdy pojedynczy warsztat pod adresem instytut.konfucjusza@uj.edu.pl

UWAGA: BRAK MIEJSC

Published Date: 11.01.2018
Published by: Joanna Wardęga