Przejdź do głównej treści

Kadra Instytutu Konfucjusza w Krakowie

Instytut Konfucjusza tworzony jest przez zgrany zespół współpracowników. W skład ekipy konfucjańskiej wchodzą native speakerzy, będący w większości studentami i absolwentami Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. Współprowadzącymi zajęcia dla początkujących i grupy dziecięce są młodzi, entuzjastyczni polscy lektorzy. Wspiera ich kilka osób zatrudnionych w biurze i bibliotece. Łączy nas fascynacja Chinami, zwłaszcza kulturą i językiem chińskim :-)
 
dr Bogdan Zemanek
 
Dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie w latach 2006-2010 i ponownie od 2019 roku. Ukończył psychologię (2000) i etnologię (2001), a w 2006r. obronił pracę doktorską na Wydziale Historycznym UJ. W trakcie studiów przebywał na stypendium na Zjednoczonym Uniwersytecie Sichuańskim w Chengdu i Uniwersytecie Shandong w Jinan. Obecnie - poza pracą w Instytucie Konfucjusza w Krakowie, zajmuje się tropieniem śladów polskich sinologów w XIX wieku. Lubi czytać, podróżować i dobrze zjeść; nie lubi sprzątać. 
 
Han Xinzhong (Zbyszek Han)
 
Dyrektor Instytutu Konfucjusza ze strony chińskiej od 2016 roku. Ukończył studia polonistyczne na Pekinskim Uniwersytecie Języków Obcych i Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat mieszka i pracuje w Polsce. Lubi podróżować i odwiedził już większość dużych polskich miast. Chętnie czyta polską literaturę, zajmował się także jej tłumaczeniem, w tym utworów Czesława Miłosza i Leopolda Staffa. 
 
Chińscy lektorzy
 
Liu Chao (Leszek) urodził się w Xinjiangu i ukończył Pekiński Uniwersytet Języków Obcych. W Instytucie Konfucjusza w Krakowie pracuje od 2014r. i jest naszym specjalistą od nauczania chińskiego biznesowego. Kraków stał się jego drugim rodzinnym miastem. Uwielbia podróże i dobre jedzenie, a jego hobby to taniec, muzyka i gra w madżonga. 
 
Zhou Lei pochodzi z Szanghaju. Podobnie jak Leszek, jest naszą pełnoetatową nauczycielką. Jej metody nauczania nie tylko rozwijają w studentach chęć nauki, ale także poprawiają ich motywację do rozwoju własnych technik opanowywania języka chińskiego. Między jej licznymi zainteresowaniami znadują się m. in. kuchnia chińska (w teorii i praktyce) oraz tradycyjne chińskie wycinanki. 
 
Wang Aying (Ania) już w wieku 3 lat zainteresowała się śpiewem i nadal uwiebia to zajęcie. Jej wymarzona praca to zajęcie które łączyłoby podróżowanie, nauczanie i zaangażowanie w wolontariat, dlatego jest szczęśliwa, że trafiła do Krakowa, gdzie - w obcym kraju - uczy chińskiego i może podróżować po różnych zakątkach Polski.