Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Linki społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kursy kaligrafii chińskiej

Żeby uczyć się kaligrafii chińskiej nie trzeba znać języka chińskiego; można traktować ją jako dziedzinę sztuki, choć uzdolnienia artystyczne nie są również warunkiem koniecznym. Nauka języka i kaligrafii nawzajem się uzupełniają. W czasie nauki kaligrafii uczestnicy kursu mają do czynienia z formami tradycyjnymi znaków, ale również poznają archaiczne formy znaków zapoznając się z innymi, historycznie wcześniejszymi stylami pisma.

Treścią zajęć dla grupy początkującej jest zapoznanie uczestników z podstawowymi narzędziami kaligrafa, tzw. czterema skarbami gabinetu: pędzelkiem, papierem, kamieniem do rozcierania tuszu i samym tuszem.  

Przez pierwsze tygodnie zajęć uczestnicy oswajają się z motoryką, podstawowymi gestami, pozycją ciała podczas pisania. Stawiają pierwsze kreski. Następnie uczą się komponować znaki, później całe utwory oraz uczą się jak powinno wyglądać skończone dzieło kaligraficzne. Nacisk kładziony jest na podstawowe wartości etyczne, które towarzyszą nauce kaligrafii takie jak wytrwałość, cierpliwość, uczciwość wobec siebie. 

Praktyczne zajęcia uzupełnione są wykładami na temat historii i ewolucji pisma chińskiego.  

Zajęcia przebiegają w atmosferze wyciszenia i skupienia. Można je potraktować jako naukę cierpliwości i sposób na radzenie sobie ze stresem dnia codziennego. 

Bardziej zaawansowani uczestnicy mają możliwość zapoznania się z pismem kancelaryjnym隶书 i bieżącym 行书. Ćwiczenia z pisma standardowego kaishu 楷书 są wykonywane w oparciu o kaligrafię mistrza Ouyang Xun.  

  

Zajęcia prowadzi Ewa Chmielowska (Yu yu), uczennica Mistrza Nian Wen-yi, doświadczona kaligrafka współpracująca z Instytutem Konfucjusza od 2006 roku. 

Jeśli chcą Państwo dołączyć do grupy kaligraficznej, prosimy o wypełnienie formularza.