Konkurs dla gimnazjalistów "Wędrówki przez Chiny"

Konkurs dla gimnazjalistów - edycja 2017

W roku szkolnym 2016/2017 konkurs odbył się w marcu-kwietniu (nadsyłanie prac do 24 marca, finał 8 kwietnia).

Zadania stojące przed uczestnikami:

Najważniejszym celem konkursu „Wędrówki przez Chiny" jest rozwijanie zainteresowania geografią i kulturą Chin wśród gimnazjalistów. Jednocześnie chcemy pobudzić wyobraźnię młodych ludzi chińską kulturą i tradycjami. 

Konkurs „Wędrówki przez Chiny" składał się z 2 etapów, jak w ubiegłych edycjach. W etapie pierwszym uczniowie mieli za zadanie przygotowywanie prezentacji (składającej się z max. 10 slajdów, czas prezentacji max. 10 minut), dotyczącej ich wymarzonej podróży po Chinach. Co ważne, prezentacje te musiały zawierać nie tylko opis wymarzonej trasy (przedstawiony jako wyobrażona relacja z już odbytej podróży), ale również dodatkowe elementy (koniecznie obydwa): spotkanie z wybraną postacią z chińskiej historii lub mitologii oraz wykorzystanie min. jednego starożytnego chińskiego wynalazku (np. jako narzędzie, środek transportu itp.). Prace te zostały ocenione przez komisję składającą się z pracowników naukowych IK i Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Głównymi kryteriami były: oryginalność, wykazanie własnej twórczości, zainteresowań, zmysłu estetycznego i wiedzy. 

W dniu 8 kwietnia 2017 roku o godz. 11:00 w Instytucie Konfucjusza odbył się etap drugi: dziesiątka finalistów przedstawił swoje prezentacje oraz odpowiedziała na pytania jurorów związane z prezentacją (np. o wybraną postać czy wynalazek). 

Uwaga: Prace nie respektujące praw autorskich, np. zawierające teksty przekopiowane z wikipedii czy blogów podróżniczych, zostaną zdyskwalifikowane. Ostatni slajd powinien zawierać bibliografię. 

Nagrody:

  • Czytniki e-booków dla laureatów 3 pierwszych miejsc
  • Nagrody książkowe dla finalistów
  • Semestralny kurs języka chińskiego dla nauczyciela prowadzącego laureata I miejsca oraz dla nauczyciela prowadzącego największą liczbę finalistów.  

Regulamin konkursu „Wędrówki przez Chiny"

 

Finaliści V edycji konkursu (rok szkolny 2016/2017)

  • Kacper Balawajder, Społeczne Gimnazjum nr 7 STO im. Juliusza Słowackiego
  • Aleksandra Bodzioch, Społeczne Gimnazjum nr 7 STO im. Juliusza Słowackiego
  • Aleksandra Borowicz, Gimnazjum nr 1 w Oławie
  • Natalia Burdzy, Gimnazjum nr 3 w Mielcu
  • Jagoda Hanuszewicz, Gimnazjum nr 1 Im. Polskich Olimpijczyków w Oławie
  • Karolina Kozłowska Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach
  • Michalina Lubaszewska, Gimnazjum nr 6 im. Sybiraków w Chełmie
  • Lulu Samborska, Prywatne Gimnazjum Sióstr Nazaretanek z Oddziałami Dwujęzycznymi
  • Alicja Szumny Społeczne Gimnazjum nr 7 STO im.J.Słowackiego
  • Patrycja Wilczek, Gimnazjum nr 3 w Mielcu

​Ostatecznie pierwsze trzy miejsca zajęli:

  1. Aleksandra Bodzioch
  2. Aleksandra Borowicz
  3. Kacper Balawajder

​Dodatkowo nagrodę w postaci semestralnego kursu j. chińskiego lub kursu kaligrafii otrzymała pani Anna Korska ze Społecznego Gimnazjum nr 7 STO im. Juliusza Słowackiego, za wprowadzenie do finału największej liczby uczniów i opiekę nad laureatami. 

Z archiwum: Finaliści IV edycji konkursu (rok szkolny 2015/2016)

W finale konkursu w roku szkolnym 2015/2016 udział wzięli:

  • Inga Andrzejewska - Społeczne Gimnazjum nr 7 im. J. Słowackiego w Krakowie 
  • Franciszek Bednarek - Społeczne Gimnazjum nr 7 im. J. Słowackiego w Krakowie 
  • Aleksandra Bułat - Gimnazjum nr 2 im. A. Mickiewicza w Krakowie
  • Oliwia Czekanow - Społeczne Gimnazjum nr 7 im. J. Słowackiego w Krakowie 
  • Zuzanna Gołojuch - Gimnazjum nr 2 im. A. Mickiewicza w Krakowie
  • Natalia Grabarczuk - Gimnazjum nr 119 im. J. Piłsudskiego w Warszawie
  • Radosław Mikuła - Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Rybniku
  • Zuzanna Musioł - Gimnazjum im. Karola Wojtyły, Międzyborów 
  • Maciej Posiada - Gimnazjum w Zalesiu Górnym 
  • Gabriela Woźniak - Gimnazjum nr 2 im. A. Mickiewicza w Krakowie

Pierwsze trzy miejsca zajęły:

  1. Zuzanna Musioł z Gimnazjum im. K. Wojtyły w Międzyborowie.
  2. Oliwia Czekanow ze Społecznego Gimnazjum nr 7 w Krakowie
  3. Gabriela Woźniak z Gimnazjum nr 2 im. A. Mickiewicza w Krakowie.

Z archiwum: konkurs w roku szkolnym 2014/2015

W dniu 15 maja 2015 roku w Sali Malinowej Instytutu Konfucjusza odbył się finał konkursu dla gimnazjalistów. W finale udział wzięło 10 uczestników, których prezentacje zostały ocenione jako najlepsze:

  • Aleksandra Bułat (Gimnazjum nr 2 w Krakowie)
  • Emanuel Chruściel (Gimnazjum nr 2 w Mielcu)
  • Pola Dryja (Salezjańskie Gimnazjum Publiczne w Krakowie)
  • Radosław Mikuła (Gimnazjum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Rybniku)
  • Agata Pisarczyk (Gimnazjum nr 2 w Mielcu)
  • Pola Rymar (Gimnazjum nr 2 w Krakowie)
  • Kamila Szeląg (Gimnazjum nr 2 w Krakowie)
  • Martyna Waszkowska (Gimnazjum nr 121 w Warszawie)
  • Kacper Wojtacha (Prywatne Gimnazjum Akademickie nr VI w Krakowie)
  • Wojciech Ziarko (Gimnazjum nr 2 w Mielcu)

Pierwsze trzy miejsca zajęli uczniowie:

  1. Pola Dryja
  2. Kacper Wojtacha 
  3. Pola Rymar 

Z archiwum: konkurs w roku szkolnym 2013/2014

W dniu 12 kwietnia 2014 roku o godz. 13:30 w Sali Malinowej Instytutu Konfucjusza odbył się finał konkursu. 10 uczestników, których prezentacje zostały ocenione jako najlepsze, przedstawiło je jury oraz odpowiedziało na pytania dotyczące chińskich obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Do finału zakwalifikowali się następujący uczniowie:

  • Anna Bojdo (Salezjańskie Gimnazjum Publiczne w Krakowie)
  • Karolina Brózda (Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Jaworniku - Myślenice)
  • Aleksandra Bułat (Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krakowie)
  • Pola Dryja (Salezjańskie Gimnazjum Publiczne w Krakowie)
  • Marta Koźma (Gimnazjum Dwujęzyczne im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)
  • Julia Król (Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krakowie)
  • Agata Olszówka (Gimnazjum nr 4 im. Jerzego Brauna w Tarnowie)
  • Zuzanna Sadowska (Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krakowie)
  • Artur Stefańczyk (Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krakowie)
  • Patrycja Woźny (Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Tarnowie)

Ostatecznie pierwsze trzy miejsca zajęły:

  1. Pola Dryja (Salezjańskie Gimnazjum Publiczne w Krakowie)
  2. Anna Bojdo (Salezjańskie Gimnazjum Publiczne w Krakowie)
  3. Marta Koźma (Gimnazjum Dwujęzyczne im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)

Głównymi nagrodami dla trzech laureatek były czytniki e-booków. Nagrodami dodatkowymi dla uczestników finału - książki, natomiast dla nauczycieli prowadzących - semestralne kursy języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza w Krakowie.