9 czerwca: Chiny-USA: wykład dra M. Grabowskiego

Termin: 09.06.2017

Gorąco zapraszamy na wykład dr. Marcina Grabowskiego na temat współczesnych stosunków Chin z USA, w ramach cyklu "Chińskie Vademecum".

Dr Marcin Grabowski pracuje w Katedrze Historii Dyplomacji i Polityki Międzynarodowej Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Absolwent Stosunków Międzynarodowych UJ i laureat II nagrody Ministra Spraw Zagranicznych za najlepszą pracę magisterską w dziedzinie współczesnych stosunków międzynarodowych.

Doktorat z nauk politycznych uzyskał na podstawie dysertacji Stany Zjednoczone a procesy integracji gospodarczej w basenie Pacyfiku po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem APEC i ASEAN, napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Mani. Jego praca doktorska została wyróżniona w Konkursie im. prof. Józefa Kukułki za najlepszą rozprawę doktorską podejmującą teoretyczne aspekty stosunków międzynarodowych.

Jego badania koncentrują się na problematyce integracji gospodarczej Azji i Pacyfiku, polityce zagranicznej USA oraz Chińskiej Republiki Ludowej, międzynarodowych stosunkach gospodarczych i teorii stosunków międzynarodowych (szczególnie teorii systemowej).

Studiował w prestiżowych uczelniach amerykańskich, Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, George Washington University w Waszyngtonie, czy Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, gdzie ukończył Global Leadership Institute. Prowadził też badania w kluczowych ośrodkach azjatyckich, Institute of Southeast Asian Studies w Singapurze, Korea Insitute of International Economic Policy w Seulu, czy Institute of Asia-Pacific Studies Uniwersytetu Waseda w Tokio. Od dwóch kadencji członek organu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Młodych Naukowców.

Data opublikowania: 29.05.2017