Przejdź do głównej treści strony

23 marca, 18:00 - warsztaty madżonga

Termin: 23.03.2018
Miejsce: Instytut Konfucjusza, Radziwiłłowska 4

23 marca, 18:00-19:30

 

23 marca o godz. 18:00 odbędą się warsztaty madżonga. Jest to gra przeznaczona dla czterech osób, w trakcie której gracze dobierają i odrzucają kamienie z wyrytymi symbolami po to, by ułożyć odpowiedni układ z tychże symboli. Niektórzy przypisują tej grze wielowiekowa tradycją, a jej stworzenie – samemu Konfucjuszowi. Najprawdopodobniej jednak powstała w połowie XIX wieku w mieście Ningbo, gdyż to właśnie stamtąd pochodzą najstarsze znane zasady. Niektórzy twierdzą, że jej twórcą był Chen Yumen, mieszkaniec wspomnianego już Ningbo, który słynął z talentu do gier w karty. Tworząc madżonga miał połączyć zasady kilku ulubionych gier karcianych.

Madżong szybko podbił serca Chińczyków i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych rozrywek obecnych w życiu codziennym mieszkańców Państwa Środka. Od momentu powstania gra ta niezwykle dynamicznie rozwijała się, dlatego teraz każdy region ma swoje własne zasady gry.

Spotkanie poprowadzi Liu Chao, lektor języka chińskiego Instytutu Konfucjusza i miłośnik gier planszowych. Warsztaty odbędą się w języku polskim.

 

Obowiązują wcześniejsze zapisy drogą mailową lub telefoniczną. Zgłoszenia przyjmujemy od 19 marca.

E-mail: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl

telefon: 12 421-10-61

Data opublikowania: 13.03.2018
Osoba publikująca: Kaja Kałużyńska