20 kwietnia: Xi’an – miasto Cesarza Smoka

Termin: 20.04.2018
Miejsce: Instytut Konfucjusza, Radziwiłłowska 4

20 kwietnia, 18:00

Planując wyprawę do Chin nie sposób nie uwzględnić w swoich planach Xi’anu. Choć dziś Xi’an jest jedną z najprężniej rozwijających się metropolii w Chinach, może pochwalić się imponującą historią – przez setki lat pełnił funkcję stolicy, stał się również miejscem pochówku pierwszego cesarza zjednoczonych Chin, strzeżonego przez Terakotową Armię. Co więcej, tutaj swój bieg rozpoczynał Jedwabny Szlak, dzięki któremu Xi’an stał się miastem wielokulturowym i wieloreligijnym.

Zarówno historyczne, jak i współczesne oblicze Xi’anu przybliży Antonina Łuszczykiewicz.

Antonina Łuszczykiewicz – absolwentka kulturoznawstwa dalekowschodniego, które ukończyła z wyróżnieniem, obecnie doktorantka na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka stypendium konfucjańskiego na uniwersytecie Xi’an Jiaotong Daxue, visiting scholar na Department of East Asian Languages and Cultures na Indiana University (Stany Zjednoczone). Autorka dwóch monografii poświęconych wizerunkowi Indusów i Chińczyków w literaturze brytyjskiej na przełomie XIX i XX wieku. Interesuje się historią relacji chińsko-indyjskich oraz tematyką związaną z uprzedzeniami i stereotypami. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą kulturowemu wymiarowi Pięciu Zasad Pokojowego Współistnienia.

Wstęp wolny.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2049825705276039/

Data opublikowania: 12.04.2018
Osoba publikująca: Kaja Kałużyńska