Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Linki społecznościowe

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Poranki z Pandą i Smocze Godziny

Poranki z Pandą i Smocze Godziny są comiesięcznymi spotkaniami z kulturą chińską, przeznaczonymi dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-III.

W tracie zajęć dzieci poznają wybrane aspekty kultury Państwa Środka, biorą udział w licznych grach i zabawach, wykonują prace plastyczne oraz uczą się paru zwrotów po chińsku. Zajęcia prowadzone są przez polskich lektorów oraz chińskich native speakerów, co daje dzieciom możliwość zetknięcia się z inną kulturą i poznania jej już od najmłodszych lat.  


W 2013 roku Poranki zostały nagrodzone Złotymi Słonecznikami, przyznawanymi przez CzasDzieci.pl. Jest to nagroda za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w kategorii "Język". Uzasadnienie Jury było następujące:

"Za atrakcyjną, ciekawą i przyjazną formę wprowadzania najmłodszych w świat kultury żywego słowa i komunikacji. Wspaniała inicjatywa, która łączy w sobie niemal wszystkie kategorie. To nie tylko nauka podstaw języka obcego dla maluchów, ale szeroki wachlarz propozycji obejmujący warsztaty twórcze, zajęcia plastyczne i muzyczne. A wszystko w atmosferze zabawy, wciągającej wszystkich, bez względu na wiek." 

Godziny zajęć: 

11:00 – 12:00 Poranki z Pandą – warsztaty dla przedszkolaków

12:30 – 13:30 Smocza Godzina – warsztaty dla uczniów klas 1-3    

Zajęcia są bezpłatne. Obowiązują zapisy mailowe: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl

W przypadku brzydkiej pogody prosimy o zabranie obuwia na zmianę.

 

Tematyka i terminy zajęć w semestrze zimowym 2019/20

26 października 2019 – W krainie chińskich znaków – Kaligrafia

Zajęcia poświęcone będą tradycyjnej sztuce chińskiej, jaką jest kaligrafia. Uczestnicy dowiedzą się, na czym polega sztuka pięknego pisania i jaką rolę odgrywała w dziejach Państwa Środka. W trakcie warsztatów zaprezentowane zostaną „Cztery Skarby Uczonego”; podstawowe narzędzia dla chińskiego kaligrafa. Przybyli będą mogli spróbować sił w malowaniu znaków, pod opieką naszych instruktorów. Będzie również okazja do złapania mistrza kaligrafii, który w nagrodę opowie nam kilka ciekawych historii o tradycyjnych znakach chińskich.

23 listopada 2019 – Tusz i bambus – Malarstwo chińskie

Uczestnicy spotkania zapoznają się z tajnikami malarstwa chińskiego. Zapraszamy w podróż zabarwioną tuszem do krainy chińskich obrazów. Podczas warsztatów poznamy historię i style tradycyjnego tworzenia obrazów w Chinach. Wyruszymy na poszukiwanie siedmiu pand w bambusowym gaju, a także namalujemy żurawie, sosny i storczyki  rodem z chińskiego obrazu. Pobawimy się w quiz, na którym będziemy zgadywać czy dany obraz jest chiński. Nie lada okazją będzie również nauka paru słówek związanych z tematyką zajęć.

14 grudnia 2019 – Na szczęście – Wycinanki

Podczas grudniowych zajęć przedstawimy sztukę chińskiej wycinanki; od tradycyjnej formy ludowej po współczesną. Uczestnicy dowiedzą się jakie dekoracje z papieru towarzyszą ceremonii zaślubin, przy powitaniu chińskiego nowego roku i jakie obrazki mogą pojawić się na drzwiach chińskiego domu. Pobawimy się w zgadywanie symboliki popularnych znaków i zwierząt na wycinankach, które będzie można wykonać samodzielnie. Opowiemy też co takiego łączy chińskie wycinanki z widowiskowym „teatrem cieni”, wraz z krótką projekcją.

18 stycznia 2020 – Maski i akrobacje – Opera Pekińska


Tematem zajęć jest wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNSECO, słynna Opera Pekińska. Malownicze stroje i maski, niesamowite pokazy walki i tańca, a wszystko to przy akompaniamencie charakterystycznej muzyki. Te elementy i wiele więcej tworzą tą bogatą i unikalną operę. Na zajęciach wyjaśnimy jaką rolę odgrywają poszczególne kolory, ubrania i gesty aktorów i co mówią do widza. Wraz z uczestnikami sami odegramy chińskie przedstawienie. Odwiedzi nas również tajemniczy aktor w masce, a my będziemy musieli odgadnąć jakie sceny przed nami odgrywa.