Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Poranki z Pandą i Smocze Godziny

Poranki z Pandą i Smocze Godziny są comiesięcznymi spotkaniami z kulturą chińską, przeznaczonymi dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-III.

W tracie zajęć dzieci poznają wybrane aspekty kultury Państwa Środka, biorą udział w licznych grach i zabawach, wykonują prace plastyczne oraz uczą się paru zwrotów po chińsku. Zajęcia prowadzone są przez polskich lektorów oraz chińskich native speakerów, co daje dzieciom możliwość zetknięcia się z inną kulturą i poznania jej już od najmłodszych lat.  


W 2013 roku Poranki zostały nagrodzone Złotymi Słonecznikami, przyznawanymi przez CzasDzieci.pl. Jest to nagroda za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w kategorii "Język". Uzasadnienie Jury było następujące:

"Za atrakcyjną, ciekawą i przyjazną formę wprowadzania najmłodszych w świat kultury żywego słowa i komunikacji. Wspaniała inicjatywa, która łączy w sobie niemal wszystkie kategorie. To nie tylko nauka podstaw języka obcego dla maluchów, ale szeroki wachlarz propozycji obejmujący warsztaty twórcze, zajęcia plastyczne i muzyczne. A wszystko w atmosferze zabawy, wciągającej wszystkich, bez względu na wiek." 

Godziny zajęć: 

11:00 – 12:00 Poranki z Pandą – warsztaty dla przedszkolaków

12:30 – 13:30 Smocza Godzina – warsztaty dla uczniów klas 1-3    

Zajęcia są bezpłatne. Obowiązują zapisy mailowe: instytut.konfucjusza@uj.edu.pl

W przypadku brzydkiej pogody prosimy o zabranie obuwia na zmianę.

 

Tematyka i terminy zajęć w semestrze letnim 2019/20

21 marca 2020 – W mieście 

Celem zajęć jest pokazanie Chin z perspektywy drapaczy chmur znajdujących się w miastach leżących wzdłuż wybrzeża. Miejsc, w których dziś tradycja spotyka się z nowoczesnością. Jak prawdziwi wędrowcy wyruszymy więc w podróż po największych metropoliach, odkrywając ich najbardziej skrywane sekrety. Nie lada okazją będzie również nauka paru słówek związanych z tematyką zajęć.

25 kwietnia 2020 – Chińska wieś 

Państwo Środka to nie tylko tętniące życiem mega-miasta. To również ciche i spokojne zakątki, w których wciąż rządzi natura. Uczestnicy spotkania zapoznają się ze wspaniałymi krajobrazami chińskiej wsi. Poznają piękno przyrody oraz codzienne życie mieszkających tam ludzi. Kwietniowe zajęcia będą okazją do spojrzenia na Chiny z niecodziennej perspektywy. 

16 maja 2020 – Hutong – tradycyjne chińskie miasto

Zajęcia przybliżą uczestnikom Hutongi – najsłynniejsze tradycyjne kompleksy mieszkalne 
w Chinach. Jak żyli chińczycy w dawnych czasach? Gdzie dziś można jeszcze spotkać takie konstrukcje? W czasie zajęć odpowiemy na te, i wiele innych pytań dotyczących chińskiej architektury. Wraz z uczestnikami spróbujemy stworzyć modele takich budynków i na własnej skórze doświadczymy życia w tradycyjnym chińskim domu. 

25 czerwca – Guilin – najpiękniejsze chińskie krajobrazy

Uczestnicy spotkania zapoznają się z nadzwyczajnymi pejzażami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Piękne krasowe wzgórza, niezwykłe jaskinie i urokliwe rzeki tworzą niezapomniane widoki. Przy okazji odwiedzin w tym wspaniałym miejscu poznamy Chiny od ich najbardziej zachwycającej strony.